BİBERLERİMİZİ NE ŞEKİLDE YETİŞTİREBİLİRİZ.

Tüm ticari amaçla üretilen gıdalarda olduğu gibi günümüzde biberlerin de tatları, şekilleri, renkleri tüketiciyi cezbetme ve verimi yükseltme kaygısıyla fabrikasyona uğramış durumda. Biber boyları standart ne diğerinden 1 santim eksik, ne de 1 santim fazla. Fabrikanın aynı üretim hattından çıkmış gibiler. Eğer küçük bir yerimiz varsa kendi biberlerimizi hobi amaçlı yada en azından sezonluk bile olsa mevsiminde, dalında taze taze yetiştirip kullanabiliriz. Özellikle bazı yörelerde semt pazarlarında üreticiler köylerden kendileri aldıkları tohumlardan ürettikleri biberleri satmaktalar. Bu tip üreticilerden (sayıları günden güne azalmakta) bulduğumuz zaman biber almayı da ihmal etmeyelim. Çünkü onların mutlaka yaşaması lazım.

Kahvaltılarımızda , yemeklerimizde, turşularımızda bu biberleri kullanarak eşimize dostumuza arkadaşlarımıza bunları sunabiliriz, Hemde faydalı bir hobi sahibi olabiliriz. Kendine has kokusu ve tadı olan, GDO suz, hormonsuz, ilaçsız biberlerimizi üreterek en azından yılın belli dönemlerinde bu lezzetleri aromasız ve doğal olarak tadabiliriz.

Diğer bitkilere ve sebzelere göre biber kısmen daha kolay yetişmektedir. Bir domates, bir patlıcana göre daha kolay yetişir. tohumlarının çimlenmesi 10-14 gün içerisinde gerçekleşir. Birçok biber çeşidi mevcuttur. Biber yetiştirirken eğer tohum alacaksanız dikkat edilmesi gerekli noktalardan en önemlisi çapraz tozlaşmanın önlenmesidir. bu konuyu sitemizde bulabilirsiniz.

  • Biber 15-16. YY dan itibaren Osmanlı İmparatorluğu Aracılığıyla Anadoluya girdiği düşünülen ve o günden bu güne Anadalu’da tarımı yapılan sebzelerden bir tanesidir. Çok farklı çeşitleri vardır, Yemeklik, sofralık, salçalık, baharatlık, turşuluk olarak kullanılır yine fazlaca çeşide sahip bir bitkidir. (sivri, acı, tatlı, dolmalık, vs…). Turşu, salça, kuru gıda baharat olarak ve taze biber olarak hemen hemen her evde tüketilen, özellikle C vitamini ve A vitamini açısından zengin ve besleyici bir gıdadır.
  • Ülkemizin çok yüksek rakımlı soğuk bölgeleri haricinde hemen hemen her yerde kolaylıkla yetiştirilebilir. Özellikle Kahramanmaraş, Hatay, Gaziantep’te baharatlık olarak bolca yetiştirilmektedir.
  • Sınıflandırmada Patlıcangiller olarak bilinen Solanaceae familyasına ait bir bitkidir. İklim istekleri familyanın diğer üyeleri olan domates, patlıcan gibi sebzelere benzer ılık ve sıcak hava ile nemli ortamları sever.
  • Soğuktan etkilenir, 0 derece ve altındaki sıcaklarda ölür, 0 dereceye yakın sıcaklıklarda ise önemli zararlar görür. Bu sebeple ülkemizin iç bölgelerinde geç donlar geçtikten sonra dikimi yapılması gereklidir. 20-28 Derecede optimum verim elde edilir.
  • 30 dereceyi aşan sıcaklıklarda gelişme devam etse de çiçeklerin döllenmesi ve meyveye dönüşmesi kesintiye uğrar.
  • Toprak olarak organik maddelerce zengin geçirgenliği optimum olan toprakları sever. Çok kumlu, kireçli topraklar biber yetiştirmeye müsait değildir. Toprak asitliği nötre yakın ve çok hafifi asidik değerlerde olmalıdır. Suyu ve nemi sever, kökleri susuzluğa dayanıksızdır. Hafifi azar azar ve sık sulama tercih edilmelidir.
  •  Bahçenizde, seranızda, balkonunuzda, hobi amacıyla kolayca biber yetiştirerek mevsimi boyunca taze biberi dalından koparıp tüketebilirsiniz.