BAHÇEMİZDE, BALKONUMUZDA, SERAMIZDA, SAKSILARIMIZDA DOMATES YETİŞTİREBİLİR MİYİZ?

Evinizin bahçesinde, balkonunuzda, saksıda hobi amaçlı domates siz de yetiştirebilirsiniz… Amatör olarak  geleneksel yöntemler ile doğal sebze üretimi sizde yapabilirsiniz. Bunun için biraz Sabır, bilgi ve merak yeterli olacaktır. Bu sayfada sizlere amatör olarak kendi domateslerimizi ne şekilde yetiştirebileceğimizi, dikkat etmemiz gerekli hususları kendi bilgim ve tecrübelerim doğrultusunda anlatmaya çalışacağım. Sizlerde kendi bilgi birikimlerinizi göndererek yada sayfa altına yorum yaparak hepimizin yararlanacağı bir bilgi yumağı oluşmasına katkı sunabilirsiniz.

Günümüzde yediğimiz domatesleri eğer gözümüzü kapatarak ve domates olduğunu bilmeden yersek , tadının kokusunun patatesten elmadan farksız olduğunu hissedebiliriz. Geçmişte ise mahalle pazarlarına gittiğimizde her sebzenin meyvenin kendine has kokusu o pazar yerini kaplardı. Domatesler şekilsiz tam kızarmamış olabilir fakat kesinlikle lezzetli olurdu. kendine has kokusu olurdu. girdiği yemeğe sadece figüran olarak değil lezzetiyle, kokusuyla kıvamıyla bir aktör olarak girerdi.

Yine günümüzde köy pazarlarında yada semt pazarlarında çiftçilerimizin kendi ürünlerini üreterek sattıkları tezgahlarda bu tatlara ulaşmamız halen mümkün fakat bu durum azalarak gün gelecek yok olacak. Gelenekseli kendimiz yaşatma adına sizlere derlediğim bazı bilgileri burada paylaşmak ve domates yetiştirme hakkında sizlere bir takım bilgiler vermek istiyorum. Çocuklarımız, toprağı, bitkiyi, sebzeyi ve meyveyi görerek en azından tatlarını bilerek yetişebilir. bizlerde unuttuğumuz tatları hatırlayabiliriz.

  • Domates ülkemizde bir çok bölgede yetiştirilebilecek bir bitkidir. Varsa seranızda, balkonunuzda, bahçenizde saksınızda domates yetiştirmeyi hobi olarak yapabilirsiniz. Saksıda ve balkonda domates üretecekseniz bodur olan (çalı, oturak domates türleri) tercih edilmelidir.
  • Karakter olarak sıcak ve ılık iklimleri  sıcaklığını sever.
  • Tohumdan yetiştirecekseniz öncelikle fide yapmak işinizi kolaylaştıracaktır. Bu sebeple fide yapmak önemlidir. Eğer tohumu direk bahçenize ekerseniz verim düşük olabilmekte, kuş böcek gibi canlılar tohuma zarar verebilmektedir. Bu sebeple en basit olarak karton bardak yada plastik bardakta yada bir kap içerisinde fide yapınız.
  • Domates bitkisi fide halde toprağa dikildikten sonra iklim ve diğer şartlara bağlı olarak 4-6 ay arasında sevdiği iklim şartlarının oluşması gereklidir.
  • Eğer sıcaklık sıfırın altına düşerse bitki ölür, Bu sebeple mart dokuzu, abril 5 i gibi geç soğuk ve donlar geçtikten sonra bitki fidesini toprağa dikmek mantıklıdır.
  • Bitki 18-30 derece sıcaklıkta güzel gelişir. 30 derece üzeri sıcaklıklarda ise çiçek dökülmesi, döllenme olmaması gibi sorunlar görülebilir.
  • Domates, besince ve diğer bileşenlerce zengin, geçirgen ve su tutma kapasitesi olan toprakları sever.
  • Sitemizdeki bilgileri domates üretirken kullanabilir, sizlerinde tecrübe ettiğiniz yada sitemizde eksik-yanlış  olarak gördüğünüz konuların geliştirilmesine yardımcı olabilirsiniz.