Hobi Bahçesi

Sevgili doğa dostları ve doğalı arayanlar. Yorucu şehir hayatının ve stresinin atılmasında eğer hobi bahçesi yapmayı ve ürün yetiştirmeyi düşünüyorsanız doğru yerdesiniz. Hobi bahçesi; bir çok hobi ve alışkanlığa göre hem faydalı hemde görece ucuz ve zevkli bir hobi çeşididir. Bizler gibi çocukluktan bağ- bahçe- bostan içerisinde yetişenler ve daha sonra bu alışkanlığı unutmayanlar için sorun yok. Eğer bu işe yeni başlamak istiyorsanız başlarda karşılaşacağınız problemlerin öncelikle sizleri yıldırmaması gerekli. Bazı atasözlerimiz vardır. Çoğu mecaz anlamda kullanılır, teşbih yapılır . Bu konuda ise bu atasözleri teşbihe gerek kalmadan direkt olanı anlatır. ” Ne Ekersen onu biçersin” “Emek olmadan yemek olmaz ” bu sebeple hobi bahçesinde sabır, emek çok önemlidir. Karşılığı ise lezzet ve mutluluktur.

Eğer bir hevesle başlayıp hevesiniz geçince bırakacaksanız hiç başlamayın. Çünkü bir çok hobi; spora gitme, müzik kursu vb., bir hevesle başlanıp genelde bırakılır. Toprağa sevgi duymazsanız bu işe hiç başlamayın.

Hemen belirtelim hobi bahçesi bir uğraş, bir zevk ve boş vakit aktivitesidir. Konvansiyonel tarımdan farklıdır. Konuyu biraz açarsak hobi bahçenizde tonlarca ürün yetiştirip pazara sunamazsınız, ticari amaç için yetiştiricilik yapamazsınız. Kendi çevrenizin, ailenizin ve arkadaşlarınızın tüketeceği kadar, sağlıklı, taze, hormonsuz ve ilaçsız  ürünler yetiştirip bu ürünleri dalında tüketmenin verdiği hazdır hobi bahçesi. Ticari kaygı değil, estetik kaygı değil, lezzet ve haz kaygısı ön plandadır.

Ne Kadar Büyüklükte Bir Bahçe – Kiralık Hobi Bahçeleri ?

Tamamen kendi amaç ve zevkinize kalmış, 10 m² den 100 m² ye kadar, 1 dekara kadar hobi bahçesi yapabilirsiniz. Günümüzde bu alanda kiralık hobi bahçeleri bulmakta mümkün, Belediyeler, üniversiteler, çeşitli kuruluşlar kiralık hobi bahçesi yaparak doğa severlere bu bahçeyi dönemlik kiraya vermekteler. Eğer bu şekilde bir kiralama yöntemine gidecekseniz her şey hazır olarak bu bahçelerde sunulmakta. Su, toprak, çeşitli müşkemilatlar bu tip bahçelerde kullanıma hazır olarak sunulmakta ve bazılarında gerekli destekte verilmektedir. Hemen belirtelim, bu tip bahçeler genellikle bir heves ile yatırım yapılmakta daha sonra bir çoğu atıl hale gelmektedir. Atıl hale gelerek kuruluş hevesini sürecini geçirmiş bahçeler size sıkıntı yaratabileceğinden uzak durunuz.

Kendiniz Hobi Bahçesi Kurmaya Karar Vermişseniz

  • Seçeceğiniz yer mutlaka yola, elektriğe, suya yakın olmalı; Küçükte olsa, büyükte olsa bu imkanlar bir bahçe için olmazsa olmazlardır. Yola uzak olup gün gelip çamura saplanmak, su kıtlığı yaşayıp  bitkileri kurutmak, elektrik olmadan 300 yıl öncesine gitmek istenilen bir durum değildir.
  • Toprak Yapısı- İklim- Güneş ; Dikkat edilmesi gerekli önemli konulardan birisi iklimdir. Bulunduğunuz bölgenin iklimi, don olayları ekim dikim zamanı belirlemede önemlidir. Yüksek rakımlarda yaz mevsimi ülkemizde hem geç gelmekte hemde bitkinin ömrüne elvermeyecek derecede kısa olabilmektedir. Hobi bahçesine başlamadan önce bu konuyu hayal kırıklığı yaşamamak açısından göz önüne alın. Büyüklerin eski hesaplarına önem verin. (Zemheri- Karakış, Abrul 5 i, Mart 9u hesaplarını iyi bilin). Bahçenin gün içerisindeki güneş süresi, sert rüzgarlara açık olmaması gereklidir. Toprak ise humuslu, iyi drenajlı, yumuşak toprak olmalı, çorak olmamalıdır.
  • Sulama; Hobi bahçenizdeki önemli konulardandır. Kullandığınız suyun temiz olması, ağır metaller içermemesi, sanayi artıkları karışmış olmaması önemlidir. Çok küçük bir bahçe dahi yapacak olsanız sulama ve sulamanın periyodu düzeni verim için çok gereklidir. Bu sebeple en iyi sulama yöntemi damla sulama sistemidir. Çok basit bir şekilde bahçenize kendiniz uygulayabilirsiniz. Sulamada kullanılacak suyun dinlendirilmiş olması yine önem arz etmekte. Direkt şebeke suyu klor içerdiği için bir depoda dinlendirip daha sonra sulama yapmanız gereklidir. Salma sulama ise artık bazı bitkiler haricinde günümüzde hem israf için hemde toprağa verdiği zararlar yüzünden pek tercih edilmez. Bu konuları ayrı başlıklar şeklinde sitemde ayrıntılı olarak bulabilirsiniz. Ya da hafta sonu gidip hafta bir su verebilecekseniz bitki yine strese girebilecektir.
  • Planlama, Ekim-Dikim; Her aşamayı geçtikten sonra kağıdı kalemi elinize alın ve bir plan çizin, nereye ne ekeceksiniz, ne kadar ekeceksiniz, beklentiniz ne bir plan yapınız. Bazı tohumları direk toprağa dikebilirsiniz. Bunlar ayrıca kolay yetişebilen bitkilerdir. (Fasulye, bakla, bezelye, bamya,mısır, vb). Bazı bitkileri ise fide yaparak toprağa dikmeniz gereklidir. (Domates, biber, kavun-karpuz,salatalık, patlıcan vb. fide yapılmalıdır.)
  • Bakım; Hastalıkla mücadele, ot mücadelesi, budama, çapalama gibi işlemlerde yapmanız gerekli rutin işlemlerdendir. Bunlar hakkında da zaman içerisinde araştırma yaparak detaylı bilgilere ulaşın ve uygulamaya başlayın.
  • Hasat: En zevkli kısım, ayların emeğinin lezzet olarak size armağanı, Belki bir kahvaltı sofrasındaki doğal tatlar, belki bir mangal partisindeki özlenen kokular. Gerisi hayal dünyanıza kalmış…

Yukarıda bir hobi bahçesi için en genel bilgileri vermeye çalıştım. Bazı konuları ise ayrıntılı olarak değişik başlıklar altında sitede bulabilirsiniz. Kısaca amacımız tarımla uğraşmak yada çiftçilik yapmak değil. Küçük bahçemizde toprağa temas etmek, üretmek, keşfetmek, merak etmek, öğrenmek ,üretmek ve ikram etmek. negatif enerjimizi toprağa iletmek. Çalışmak ve efor sarf etmek, özlediğimiz tatları  kokuları tekrar hatırlamak ve sıkıcı şehir yaşamından bir nebze uzaklaşmak. Bereketli olması dileklerimle….

Kendi Bahçelerimin Birisinden Görüntüler, Siz ilk etapta küçük olarak başlayın.

cript async src=”//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js”>