Merhabalar, bu yazımda yine kendim yetiştirdiğim kabaklardan kuru yemiş olarak kullanılan kabak çekirdeğini ve seneye ekeceğim tohumları almayı göstereceğim. Öncelikle tohum alma kurallarına uygun olarak yetiştirdiğimiz kabaklardan tohum olarak bırakacağımızı işaretleyerek koparmadan bekliyoruz. Kabağımız iyice olgunlaşıp, bitkisi de kurumaya başlayınca tohumluk kabağımızı kopartıyoruz.

Kabak bitkisi; salatalık, kavun, karpuz, gibi bitkilerin de içerisinde bulunduğu Cucurbitaceae familyası’ na ait bir bitkidir. Yenilebilen ve süs bitkisi olarak kullanılabilen bir çok kabak çeşidi mevcuttur. Bu bitkilerin tohum alınması, hemen hemen aynı aşamaları içerir. Çiçekleri erkek çiçek ve dişi çiçek olarak ikiye ayrılır, Tozlaşma sonucu döllenen dişi çiçek meyveyi oluşturur. Bu familyada çapraz tozlaşma sıkça görülebildiğinden tohum alama kurallarında bu husus gön önüne alınmalıdır. Örnekte anlattığım kabak çekirdeği genellikle kavrularak kuru yemiş olarak kullanılmaktadır. Eğer kavrulmamış olarak tüketilirse çok güzel bir barsak parazitleri- tenya düşürülmesine yardımcı tıbbi bir bitki görevi görmektedir. Kavurarak ta kuruyemiş olarak kullanılabilir, tohumları uygun şekilde muhaf2- aza ederek seneye tekrar ürün de alınabilir. Tabi ki bu durumda ki tohumların doğal olması gerekmektedir.

tohum-cikarma

1- Öncelikli olarak tohumlarımız alacağımız ortamı, araç gereçleri ve ellerimizi temizleyerek işe başlıyoruz.

kabak-tohumu

2- Tohumluk kabağımızı sap kısmından ikiye kesiyoruz.

kabak-cekirdegi-tohumu

3- Kabuğu kalınlaştığı için biraz zor kesilecektir.

kabak-tohumu-alma

4- Kestiğimiz kabağı ikiye ayırıyoruz.

kabak-cekirdegi-tohumlari

5- Çekirdekler resimdeki gibi görülecek.

kabak-tohumu-almak

6- Kaşığımızla çekirdekleri tutan posa kısmının dibinden kazıyoruz.

dogal-kabak

7- Bu işlemi keskin bir aletle yada elimizle de yapabiliriz.

organik-kabak-tohumu

8- Tohumlarımız hazır.

yerli-kabak-tohumu

9- Daha sonra tohum- çekirdeklerimizi etrafındaki zardan yıkayarak kurtarıyoruz.

kabak-cekirdegi-kavrulmasi

10-En son kurumaya bırakıyoruz. Kuruyan tohumlarımız uygun şekilde tohumluk olarak seneye tekrar ekebiliriz, Yada kavurarak kuru yemiş olarak kullanabiliriz.