salatalik-bitkisi

Doğal tohumlarımdan yetiştirdiğim dalında badem salatalık …

Genel tohum alma kurallarını salatalık tohumlarını alırken de uygulamamız gereklidir. Bu kuralları kısaca hatırlayacak olursak sağlıklı bitki, iyi olgunlaşmış sebze gibi kurallardır. Öncelikle salatalık cinslerimiz arasında çapraz tozlaşmaya dikkat etmemiz gerekmektedir.Salatalık bitkisinin cinsleri arasında çapraz  tozlaşma görülebildiğinden farklı salatalık cinsleri ayrı ortamlarda bulundurulmalı yada en azından tohum alacağımız salatalık bitkileri diğerlerinden izole olmalıdır. ( Çapraz tozlaşma ve çapraz tozlaşmanın tohum almaya etkisi ile ilgili ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz, tıklayın…)

Salatalık tohumu alma işleminden önce salatalık bitkisi hakkında kısaca bilgiler verelim. Salatalık bitkisi ; Cucurbitaceae familyası Olarak bilinen kabakgiller ailesinden bir bitkidir. Tırmanıcı- sürünücü gövde yapısına sahiptir, kabak, salatalık, balkabağı, kavun, karpuz… gibi bitkiler bu aileye mensuptur. Hemen hemen aynı özellikleri ve yetişme şartlarını taşırlar. Domates ve biberdeki gibi aynı çiçekte erkek ve dişi organlar bir arada değildir. Erkek çiçek ve dişi çiçek ayrıdır. Tohumluk olarak ayrılan bitkinin dişi çiçeği tülbentle sarılabilir. Tozlaşma ise erkek çiçek polenleri ile gerçekleşmektedir. Yani salatalık bitkisinde her açan çiçek meyve vermez. Dişi çiçekler uygun şartlarda tozlaşma yaparsa meyveye dönüşür.

Tohumluk olarak ayrılan salatalık bitkisi sağlıklı, hastalık taşımayan ve izole bitkilerden seçilir. bu bitki üzerindeki türünü iyi temsil eden salatalık koparılmaz ve iyice olgunlaşmaya bırakılır. tohumluk bırakılan salatalık haricindeki diğer salatalıklar bitkiden toplanabilir. Tohumluk bırakılan salatalık iyice büyüyüp olgunlaşana kadar beklenir. Rengi sararır, bitkinin kurumaya başlaması ile birlikte tohumluk olarak bırakılan salatalıktan tohum alma işlemi gerçekleştirilir.

organik-salatalik

1- Tohum almak için bırakılmış salatalık

tohum-cikarma

2- Öncelikle tohum alacağımız yeri, kullanacağımız gereçleri ve ellerimizi iyice temizleyelim

salatalik-konservelik-tohum

3- Tohum alma özelliklerini taşıyan salatalığımızı kopardık

salatalik-tohumu-1

4- Tohum alacağımız salatalığı görüldüğü gibi boyuna kesiyoruz.

salatalik-tohumu-alma

5- Salatalığımızı ikiye ayırdık

salatalik-tursuluk-tohumu

6- Bir kaşıkla tohumlarımızı su dolu bardağa alıyoruz.

salatalik-tohumu-nasil-cikar

7- Uç kısımlardaki zayıf tohumları almıyoruz.

salatalik-tohumlari

8- Şişkin kısımdaki olgun tohumları almaya özen gösteriyoruz.

salatalik-acur-tohumu

9- Tohumlarımıza zarar vermeden karıştırıyoruz. Ağzı kapalı bir kapta çalkalama da yapabiliriz.

salatalik-tohumu-suzme

10- Tohumların etrafındaki zarları tamamen temizlemek için tohumları kevgirimize alıyoruz.

salatalik-tohumu-nasil-elde-edilir

11-Sallamaya devam ediyoruz. Tohumlarımızı yıkayıp bu işlemi 1-2 kez daha uyguluyoruz.

salatalik-tohumlari

12- Yıkayarak zarlarından arındırdığımız tohumlarımızı serin bir yerde kurutuyoruz.