Tohumları Saklama

Bahçemizden elde ettiğimiz tohumların yeni sezon için canlılıklarına zarar vermeden korunmaları önemli bir konudur. eğer tohum uygun koşullarda muhafaza edilmez ise bozulur, ürün vermez. Beklenilen verim ve kalite yakalanamaz. Bu sebeple tohumu saklamak dikkat edilecek bir kaç kriterle önem kazanmaktadır. Eskilerden günümüze uygulanan bir yöntem tohumu küle beleyip saklamaktır. Ben sezonluk olarak tohumlarımı değerlendirdiğim için küle bekleyerek saklamıyorum.

Tohumların belirli bir çimlenme zamanları vardır. Bunu son kullanma tarihine benzetebiliriz. Bu zamandan sonraki tohumlar artık çimlenme göstermezler. Bu süreç her bitki çeşidi için farklı olabilmektedir. Tohumlarımızı saklarken dikkat edeceğimiz en önemli parametreler ışıksız ortam, kuru ortam ve sıcak olmayan serin bir ortamdır. Vakumlanmış ambalajlarda da saklayabileceğiniz tohumları özellikle kış aylarında kalorifer, soba gibi ısınma gereçlerinin olmadığı bir ortamda serin bir şekilde muhafaza etmelisiniz.

Ben kendi tohumlarımı aşağıda belirttiğim şekilde saklamaktayım. Ertesi sezon tekrar kullanacağım için buzdolabına falan koymuyorum. Tohumlarımı aldıktan sonra tüm kavanozları bir araya getirerek üzerine tohum alınma tarihlerini ve tohumların cinslerini yazdıktan sonra kolilere koyarak, eski toprak evimizde serince muhafaza ediyorum. Tohumların saklanmasındaki en önemli parametrelerden birisi nemdir. Bu sebeple ben tohumları koyduğum kavanozlara kil koyarak nemi çekmesini sağlamaktayım.

Tohum saklamada en önemli konulardan birisi de tohumlara hastalık, böcek larvası vs. bulaşma riskidir. Bu sebeple tohumlarınızı saklamadan önce doğal yöntemler ile dezenfekte edebiliriz. Saklanılan yerin böcek, larva gibi diğer etkenlerden de uzak olması, mantarlardan uzak olması gereklidir. Kapalı kaplarda saklama böcek larvalarına karşı en iyi koruma yollarındandır. Ancak baklaların tohumlarında larvalar çok sorun teşkil ederler. Bu konuya ayrıca değinmeyi düşünüyorum.

Kil Nedir? Kil çok eski zamanlardan beri insanların gerek güzellik, gerek kap,çanak, gereç yapımında kullandıkları bir toprak türüdür. Yeşil olanı ve beyaz olanı gibi çeşitleri vardır. Beyaz kil kozmetik kil olarak bilinir. Özellikle yağlı ciltlere uygulandığında porselen gibi bir cilt oluşturur. Beyaz kilin diğer bir özelliği de su tutmasıdır. Böylece ortamdaki nemi kendi bünyesine hapseder. bu sebeple ben doğal bir yöntem olarak tohumlarımın içerisine kil atarak kuru kalmasını ve nem almamasını sağlıyorum.

tohum-saklama-1

Kil su tutma kapasitesi çok yüksek bir toprak çeşididir. Ortamdaki nemi kendi bünyesine hapseder.

tohum-saklama-2

Kil’i küçük bir poşete koyuyorum.

tohum-saklama-3

Kil koyduğum poşete iğne ile birkaç delik açıyorum.

tohum-saklama-4

Deldiğim poşeti kavanozun tabanına koyuyorum.

tohum-saklama-5

İlk aşama tamam.

tohum-saklama-6

Poşetin üzerine kağıt havlu yerleştiriyorum.

tohum-saklama-7

Tohumları kavanoza koyuyorum.

tohum-saklama-8

Kil ve üzerinde tohumlar…

tohum-saklama-9

Her ihtimale karşı üzerine ayn şekilde bir kil poşeti daha ekliyorum.

tohum-saklama-10

Kavanozun üzerine kalın bir tülbent geçiriyorum.

tohum-saklama-11

Bu şekilde tüm tohumları saklama aşamasına getirdikten sonra tülbentleri çıkararak kavanozun kapağını takıyorum.

tohum-saklama-12

Tüm tohumlar için aynı işlemi uyguluyorum. Daha sonra bu kavanozları koliye koyup serin yerde ışıktan uzak muhafaza ederek zaman zaman bozulup bozulmadıklarını kontrol ediyorum.