Gübrenin bitkiler için ne anlama geldiğini sitemizdeki doğal gübreler bölümünde açıklamıştım. Bu doğal gübreleri yine doğal yollardan ne şeklide elde edebileceğimizi de zaman oldukça yazmaya çalışıyorum. Evde çiçeklerimize yada bahçemizde sebzelerimize ne şekilde kalsiyum gübresi elde ederek vereceğimizi, yumurta kabuğundan az miktarda olsa kalsiyum gübresini doğal yollardan ne şekilde elde edebileceğimizi bu yazımızda anlatalım. Öncelikle burada anlatacaklarımız büyük çaplı konvansiyonel tarım ve çiftçilik uygulamaları için pratik değildir. Kendi hobi bahçemizde, balkon bitkilerimizde, çiçeklerimizde az miktarda elde edeceğimiz bu doğal gübreyi kullanabiliriz. Ben bu tip gübreleri özellikle tohumluk olarak yetiştirdiğim bitkileri büyütürken kullanmaktayım.

Öncelikler kalsiyum elementinin bitkilerde ne işlevlerde kullanıldığını, bitkinin kalsiyuma neden ihtiyaç duyduğundan kısaca bahsedelim. Öncelikle bitki hücrelerinin tamamı hücre çeperi denen bir yapı ile bütünlüklerine devam etmektedirler. Hücre çeperinin yapısında önemli oranda kalsiyum mevcuttur. Kalsiyum topraktan diğer elementlerde olduğu gibi bitkinin kökleri ile alınır, bitki içerisindeki taşıma sistemleri ile ilgili bölgelere taşınması gerçekleşir. Ayrıca kalsiyum bitkilerin kök sistemlerinin gelişimi içinde gerekli olan bir elementtir. Yapay gübre olarak Kalsiyum Nitrat konvansiyonel tarımda sıkça kullanılan gübrelerden birisidir. Her element gibi belli bir oranda bitki tarafından topraktan alınması gerekir. eğer toprakta kalsiyum fazla olursa, diğer elementlerin (Potasyum, Magnezyum, Demir, Çinko) bitki tarafından köklerle alınması sıkıntıya uğrayacaktır. Bu nedenle ne eksik, ne de fazla tüm doğal gübrelerde olduğu gibi kalsiyum elementi de bitkiye dozajında verilmelidir.

Kalsiyum eksikliğinde bitkide kök gelişiminde yavaşlama, büyümede yavaşlama, yeni sürgünlerde sıkıntılar, yapraklarda lekelenme gibi istenmeyen durumlar ortaya çıkabilir. Kalsiyum eksikliğinde hücre çeperi yapısında bozulma meydana geleceğinden hücrelerde bozulacaktır.Bunun haricinde kalsiyum eksikliği genellikle sebzeler yada bitkiden elde edilen meyvelerde kendisini gösterir. Sebzelerin aroması, görünüşü, kalitesi gibi etkenlerde kalsiyumun önemli görevleri vardır. Eksikliği gözlendiğinde yada sebzelerde kalsiyum eksikliğine bağlı istenmeyen etkiler gözlendiğinde bunun geri dönüşü mümkün değildir. Çiçeğin yada çiçek tomurcuğunun olgunlaşarak meyveye dönüşmesinde de önemli rol oynayan kalsiyum eğer eksik olursa çiçekte de tozlaşma sıkıntıları ortaya çıkar.

Tarım kireci, kalsiyum eksikliğinde kullanılan önemli bir tarım bileşenidir. Yine kalsiyum nitrat şeklinde yapay gübreler ile bu sorun halledilebilir. Ayrıca ülkemizdeki sular genellikle kireçli olduğundan buradan da bitkiler kendileri için gerekli kalsiyumu alabilirler.Biz ise yumurta kabuğundan ne şekilde kalsiyum elde ederek bitkilerimize kullanacağımızı anlatacağız. Hobi bahçemizde, balkon bitkilerimizde, saksılarımızda bu yöntemi kullanabiliriz.

Öncelikle şunu belirtelim. Yumurta kabuklarını direkt olarak toprağa atmanız yanlıştır. seneye baktığınızda yumurta kabuklarının aynen toprakta kaldığını gözlersiniz. Yumurta kabuğundan ne şekilde kalsiyum elde ederek bitkilerimize verdiğimizi aşağıda çekmiş olduğum videoda izleyebilirsiniz.

Videodaki amatörlük için özür dilerim ancak önemli olan konunun özünü verebilmekti. Bu nedenle tripod vs. kullanmadan çekmiş olduğum videodaki kusurları es geçeceğinizi düşünüyorum…